SMS10PH-3TR29
Manufacturer
Mfr. Part #
SMS10PH-3TR29
EBEE Part #
7843466-SMS10PH-3TR29-EB
Description
CONN HEADER R/A 10POS 5.08MM
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetSouriau-Sunbank by Eaton SMS10PH-3TR29
SeriesSMS
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Number of Positions10
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesMounting Flange
Contact ShapeCircular
Base Product NumberSMS10PH
MfrSouriau-Sunbank by Eaton
Contact Finish - MatingTin
Contact MaterialCopper Alloy
Applications-
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder
StyleBoard to Cable/Wire
Number of Rows1
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.200" (5.08mm)
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
ShroudingShrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating-
Contact Length - Post0.165" (4.19mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.370" (9.40mm)
Contact Finish Thickness - Mating47.2µin (1.20µm)
Contact Finish - PostTin
Insulation MaterialThermoplastic, Glass Filled
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.200" (5.08mm)