SJW20-16WLAB
Manufacturer
Mfr. Part #
SJW20-16WLAB
EBEE Part #
7640702-SJW20-16WLAB-EB
Customer #
EDA Models
Description
2 MM W TO B CONNECTOR 16 HEADER
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
SeriesSJW
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Number of Positions16
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Fastening TypeLocking Ramp
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact ShapeSquare
MfrJAM
Contact Finish - MatingTin
Contact MaterialBrass
Applications-
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder
StyleBoard to Cable/Wire
Number of Rows2
Voltage Rating250VAC/DC
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Positions LoadedAll
ShroudingShrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating-
Contact Length - Post0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.307" (7.80mm)
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - PostTin
Insulation MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Insulation ColorWhite
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 16 position 0.079" (2.00mm)