Sharp Microelectronics PQ015Y3H3ZZ
Manufacturer
Mfr. Part #
PQ015Y3H3ZZ
EBEE Part #
E86147849
Package
TO-252
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
3.5A 70dB@(120Hz) Fixed 1.5V 7V TO-252 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
Category
DatasheetSHARP PQ015Y3H3ZZ
RoHS
Output TypeFixed
Operating Temperature-20℃~+80℃
Output Current3.5A
Output Voltage1.5V
FeatureOvercurrent Protection(OCP)
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)70dB@(120Hz)
Maximum Input Voltage7V