Sharp Microelectronics PQ015EZ5MZZ
Manufacturer
Mfr. Part #
PQ015EZ5MZZ
EBEE Part #
E87262310
Package
SC-63
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
500mA 60dB@(120Hz) Fixed 1.5V 10V SC-63 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
Category
DatasheetSHARP PQ015EZ5MZZ
RoHS
Output TypeFixed
Operating Temperature-40℃~+85℃
Output Current500mA
Output Voltage1.5V
FeatureOvercurrent Protection(OCP)
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)60dB@(120Hz)
Maximum Input Voltage10V