SFW15S-2STE1
Manufacturer
Mfr. Part #
SFW15S-2STE1
EBEE Part #
9770944-SFW15S-2STE1-EB
Customer #
EDA Models
Description
SFW15S-2STE1-SFW15S-2STE1
Select All
SeriesSFW
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Number of Positions15
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Housing ColorBrown
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Base Product NumberSFW15S
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin Alloy
Contact Finish Thickness-
Mating Cycles20
Current Rating (Amps)1A
TerminationSolder
Pitch0.039" (1.00mm)
Flat Flex TypeFFC, FPC
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Locking FeatureSlide Lock
Voltage Rating100V
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Connector/Contact TypeContacts, Vertical - 1 Sided
Height Above Board0.209" (5.30mm)
Cable End TypeStraight, Tapered
Actuator MaterialThermoplastic, Glass Filled
Actuator ColorBlack
Description
15 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount