SEI(Stackpole Elec) KAL50FB6R80
Manufacturer
Mfr. Part #
KAL50FB6R80
EBEE Part #
E82614219
Description
6.8Ω Wirewound Resistors 50W ±1% ±50ppm/℃ Plugin Aluminum Case/Porcelain Tube Resistance ROHS
Select All
CategoryPassives ,Resistors ,Chassis Mount Resistors
DatasheetSEI(Stackpole Electronics Inc.) KAL50FB6R80
RoHS
TypeWirewound Resistors
Temperature Coefficient±50ppm/℃
Tolerance±1%
Resistance6.8Ω
Power(Watts)50W