SEI(Stackpole Elec) KAL50FB2R50
Manufacturer
Mfr. Part #
KAL50FB2R50
EBEE Part #
E87292092
Description
2.5Ω 50W Wirewound Resistors ±1% ±50ppm/℃ Plugin Aluminum Case/Porcelain Tube Resistance ROHS
Select All
CategoryPassives ,Resistors ,Chassis Mount Resistors
DatasheetSEI(Stackpole Electronics Inc.) KAL50FB2R50
RoHS
TypeWirewound Resistors
Temperature Coefficient±50ppm/℃
Tolerance±1%
Resistance2.5Ω
Power(Watts)50W