| Mfr. Part # | SD520PR-010 |
| EBEE Part # | 10307350-SD520PR-010-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | 10ft 10/3 Super Duty 5-20 Cord |
|---|---|---|
| Category | Cable Assemblies ,Power, Line Cables and Extension Cords Assemblies | |
| Datasheet | AC Connectors SD520PR-010 | |
| Series | AC WORKS® | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Shielding | Unshielded | |
| Features | Industrial Environments, Outdoor Use | |
| Wire Gauge | 10 AWG | |
| Current Rating (Amps) | 20A | |
| 1st Connector | NEMA 5-20P | |
| 2nd Connector | NEMA 5-20R | |
| Length | 10.00' (3.05m) | |
| Color | Black | |
| Style | Male Plug to Female Plug | |
| Voltage Rating | 125V | |