SBS50BLU
Manufacturer
Mfr. Part #
SBS50BLU
EBEE Part #
7938328-SBS50BLU-EB
Description
CONN HSG 2POS BLUE
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Spring Loaded
DatasheetAnderson Power Products, Inc. SBS50BLU
SeriesSBS® 50
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeNon-Gendered
Number of Positions2
Contact TypeNon-Gendered
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeSpring Retention
NoteContacts Not Included
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Features-
Contact TerminationCrimp
Current Rating (Amps)50 A
Pitch-
ColorBlue
Number of Rows1
Voltage Rating600 V
Row Spacing-
Material - InsulationPolycarbonate (PC)
Stacking Direction-
Description
2 Position Blade Type Power Housing Connector Non-Gendered Blue