SBC1855A
Manufacturer
Mfr. Part #
SBC1855A
EBEE Part #
9339988-SBC1855A-EB
Description
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Coaxial Connectors (RF) ,Common Coaxial Connectors (RF)
DatasheetWinchester Interconnect SBC1855A
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pin
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Mounting Feature-
Fastening TypeBayonet Lock
Operating Temperature-
Housing ColorSilver
Ingress ProtectionWeatherproof
Features-
Base Product NumberSBC1855
Includes-
MfrWinchester Interconnect
Cable GroupBelden 1855A
Contact TerminationCrimp
Impedance75 Ohms
Mating Cycles500
Voltage Rating500 V
Connector StyleBNC
Body MaterialBrass
Body FinishNickel
Dielectric Material-
Frequency - Max1 GHz
Center Contact Material-
Center Contact Plating-
Insertion Loss0.2dB
Shield TerminationCrimp
Number of Ports1
Description
BNC Connector Plug, Male Pin 75 Ohms Free Hanging (In-Line) Crimp