SBC1506A
Manufacturer
Mfr. Part #
SBC1506A
EBEE Part #
9629625-SBC1506A-EB
Description
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Coaxial Connectors (RF) ,Common Coaxial Connectors (RF)
DatasheetWinchester Interconnect SBC1506A
Features-
Base Product NumberSBC1506
Includes-
MfrWinchester Interconnect
Cable GroupRG-59 Plenum, Belden 1506A
Contact TerminationCrimp
Impedance75 Ohms
Mating Cycles500
Voltage Rating500 V
Dielectric Material-
Frequency - Max1 GHz
Description
BNC Connector Plug, Male Pin 75 Ohms Free Hanging (In-Line) Crimp