Rubycon 80ZLJ82M8X16
Manufacturer
Mfr. Part #
80ZLJ82M8X16
EBEE Part #
E8694363
Package
Plugin,D8xL16mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
Description
82uF 80V ±20% Plugin,D8xL16mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 80ZLJ82M8X16
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated80V
Capacitance82uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp-
Ripple Current-
Lead Spacing3.5mm
Diameter8mm
Height - Seated (Max)16mm