Rubycon 80VXG2200MEFC30X30
Manufacturer
Mfr. Part #
80VXG2200MEFC30X30
EBEE Part #
E81607418
Package
Plugin,D30xL30mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 2.323A@10kHz 10mm 80V 2200uF Plugin,D30xL30mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-40℃~+150℃
Voltage Rated80V
Capacitance2200uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current2.323A@10kHz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature5000hrs@105℃
Diameter30mm
Height - Seated (Max)30mm