Rubycon 80USC4700MEFC35X30
Manufacturer
Mfr. Part #
80USC4700MEFC35X30
EBEE Part #
E81607333
Package
Plugin,D35xL30mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 4.922A@10kHz 10mm 80V 4700uF Plugin,D35xL30mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 80USC4700MEFC35X30
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated80V
Capacitance4700uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current4.922A@10kHz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@85℃
Diameter35mm
Height - Seated (Max)30mm