Rubycon 80USC1200MEFCSN22X25
Manufacturer
Mfr. Part #
80USC1200MEFCSN22X25
EBEE Part #
E81601807
Package
Plugin,D22xL25mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 2.07A@10kHz 10mm 80V 1200uF Plugin,D22xL25mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated80V
Capacitance1200uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current2.07A@10kHz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@85℃
Diameter22mm
Height - Seated (Max)25mm