Rubycon 80TXW56MEFC6.3X30
Manufacturer
Mfr. Part #
80TXW56MEFC6.3X30
EBEE Part #
E81597054
Package
Plugin,D6.3xL30mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
56uF 80V ±20% 515mA@120Hz Plugin,D6.3xL30mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 80TXW56MEFC6.3X30
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated80V
Capacitance56uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp7000hrs@105℃
Ripple Current515mA@120Hz
Lead Spacing2.5mm
Diameter6.3mm
Height - Seated (Max)30mm