Rubycon 80MXC6800MEFCSN35X45
Manufacturer
Mfr. Part #
80MXC6800MEFCSN35X45
EBEE Part #
E81609759
Package
Plugin,D35xL45mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 4.715A@10kHz 10mm 80V 6800uF Plugin,D35xL45mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated80V
Capacitance6800uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current4.715A@10kHz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter35mm
Height - Seated (Max)45mm