Rubycon 80MXC4700MEFC35X35
Manufacturer
Mfr. Part #
80MXC4700MEFC35X35
EBEE Part #
E81611055
Package
Plugin,D35xL35mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 3.887A@10kHz 10mm 80V 4700uF Plugin,D35xL35mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated80V
Capacitance4700uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current3.887A@10kHz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter35mm
Height - Seated (Max)35mm