Rubycon 80LSQ4700MEFC36X50
Manufacturer
Mfr. Part #
80LSQ4700MEFC36X50
EBEE Part #
E81614300
Package
Bolt,D36xL50mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
80V 4700uF ±20% 3.08A@10kHz Bolt,D36xL50mm Aluminum Electrolytic Capacitors (Can - Screw Terminals) ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-40℃~+85℃
Voltage Rated80V
Capacitance4700uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp3000hrs@85℃
Ripple Current3.08A@10kHz
Lead Spacing12.7mm
Diameter36mm
Height - Seated (Max)50mm