Rubycon 63ZL15MEFC5X11
Manufacturer
Mfr. Part #
63ZL15MEFC5X11
EBEE Part #
E81593972
Package
Plugin,D5xL11mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
15uF 63V 880mΩ ±20% 69.3mA@120Hz Plugin,D5xL11mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated63V
Capacitance15uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)880mΩ
Lifetime @ Temp2000hrs@105℃
Ripple Current69.3mA@120Hz
Lead Spacing2mm
Diameter5mm
Height - Seated (Max)11mm