Rubycon 63YXG82MEFC8X16
Manufacturer
Mfr. Part #
63YXG82MEFC8X16
EBEE Part #
E81594582
Package
Plugin,D8xL16mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
82uF 63V ±20% 300mA@100kHz Plugin,D8xL16mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 63YXG82MEFC8X16
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated63V
Capacitance82uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp4000hrs@105℃
Ripple Current300mA@100kHz
Lead Spacing3.5mm
Diameter8mm
Height - Seated (Max)16mm