Rubycon 63USC6800MEFCSN30X40
Manufacturer
Mfr. Part #
63USC6800MEFCSN30X40
EBEE Part #
E81607483
Package
Plugin,D30xL40mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 4.41A@120Hz 10mm 63V 6800uF Plugin,D30xL40mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated63V
Capacitance6800uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current4.41A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@85℃
Diameter30mm
Height - Seated (Max)40mm