Rubycon 63USC3900MEFC25X35
Manufacturer
Mfr. Part #
63USC3900MEFC25X35
EBEE Part #
E81612079
Package
Plugin,D25xL35mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 3.1A@120Hz 10mm 63V 3900uF Plugin,D25xL35mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated63V
Capacitance3900uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current3.1A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@85℃
Diameter25mm
Height - Seated (Max)35mm