Rubycon 63SGV33M8X10.5
Manufacturer
Mfr. Part #
63SGV33M8X10.5
EBEE Part #
E83830014
Package
SMD,D8xL10.5mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
33uF 63V 115mA@120Hz ±20% SMD,D8xL10.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 63SGV33M8X10.5
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated63V
Capacitance33uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp2000hrs@105℃
Ripple Current115mA@120Hz
Diameter8mm
Height - Seated (Max)10.5mm