Rubycon 63PK100MEFC8X11.5
Manufacturer
Mfr. Part #
63PK100MEFC8X11.5
EBEE Part #
E81594434
Package
Plugin,D8xL11.5mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
100uF 63V ±20% 348mA@10kHz Plugin,D8xL11.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 63PK100MEFC8X11.5
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated63V
Capacitance100uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp2000hrs@85℃
Ripple Current348mA@10kHz
Lead Spacing3.5mm
Diameter8mm
Height - Seated (Max)11.5mm