Rubycon 63MXG8200MEFCSN35X35
Manufacturer
Mfr. Part #
63MXG8200MEFCSN35X35
EBEE Part #
E81586275
Package
Plugin,D35xL35mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 4.04A@120Hz 10mm 63V 8200uF Plugin,D35xL35mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 63MXG8200MEFCSN35X35
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated63V
Capacitance8200uF
Tolerance±20%
Ripple Current4.04A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter35mm
Height - Seated (Max)35mm