Rubycon 63MXG4700MEFCSN30X30
Manufacturer
Mfr. Part #
63MXG4700MEFCSN30X30
EBEE Part #
E83723452
Package
Plugin,D30xL30mm
Customer #
Datasheet
Description
±20% 2.97A@120Hz 10mm 63V 4700uF Plugin,D30xL30mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 63MXG4700MEFCSN30X30
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated63V
Capacitance4700uF
Tolerance±20%
Ripple Current2.97A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter30mm
Height - Seated (Max)30mm