Rubycon 63MXC8200MEFCSN35X40
Manufacturer
Mfr. Part #
63MXC8200MEFCSN35X40
EBEE Part #
E81608261
Package
Plugin,D35xL40mm
Description
±20% 4.04A@120Hz 10mm 63V 8200uF Plugin,D35xL40mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated63V
Capacitance8200uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current4.04A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter35mm
Height - Seated (Max)40mm