Rubycon 63MXC5600MEFC35X30
Manufacturer
Mfr. Part #
63MXC5600MEFC35X30
EBEE Part #
E81608166
Package
Plugin,D35xL30mm
Description
±20% 3.22A@120Hz 10mm 63V 5600uF Plugin,D35xL30mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated63V
Capacitance5600uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current3.22A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter35mm
Height - Seated (Max)30mm