Rubycon 63LSW33000MEFC51X118
Manufacturer
Mfr. Part #
63LSW33000MEFC51X118
EBEE Part #
E86080362
Package
Bolt,D51xL118mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
63V 33000uF ±20% 10.3A@120Hz Bolt,D51xL118mm Aluminum Electrolytic Capacitors (Can - Screw Terminals) ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 63LSW33000MEFC51X118
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated63V
Capacitance33000uF
Tolerance±20%
Ripple Current10.3A@120Hz
Lead Spacing21.8mm
Diameter51mm
Height - Seated (Max)118mm