Rubycon 63LSQ6800MEFC36X50
Manufacturer
Mfr. Part #
63LSQ6800MEFC36X50
EBEE Part #
E81614057
Package
Bolt,D36xL50mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
63V 6800uF ±20% 3.52A@10kHz Bolt,D36xL50mm Aluminum Electrolytic Capacitors (Can - Screw Terminals) ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-40℃~+85℃
Voltage Rated63V
Capacitance6800uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp3000hrs@85℃
Ripple Current3.52A@10kHz
Lead Spacing12.7mm
Diameter36mm
Height - Seated (Max)50mm