Rubycon 6.3ZL820MEFC8X16
Manufacturer
Mfr. Part #
6.3ZL820MEFC8X16
EBEE Part #
E81597728
Package
Plugin,D8xL16mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
820uF 6.3V 56mΩ ±20% 597mA@120Hz Plugin,D8xL16mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 6.3ZL820MEFC8X16
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated6.3V
Capacitance820uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)56mΩ
Lifetime @ Temp3000hrs@105℃
Ripple Current597mA@120Hz
Lead Spacing3.5mm
Diameter8mm
Height - Seated (Max)16mm