Rubycon 6.3MS547MEFCTZ5X5
Manufacturer
Mfr. Part #
6.3MS547MEFCTZ5X5
EBEE Part #
E81591553
Package
Plugin,D5xL5mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
47uF 6.3V ±20% 37mA@120Hz Plugin,D5xL5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 6.3MS547MEFCTZ5X5
RoHS
Operating Temperature-40℃~+85℃
Voltage Rated6.3V
Capacitance47uF
Tolerance±20%
Lifetime @ Temp1000hrs@85℃
Ripple Current37mA@120Hz
Lead Spacing2mm
Diameter5mm
Height - Seated (Max)5mm