Rubycon 6.3ML1000MEFCT810X9
Manufacturer
Mfr. Part #
6.3ML1000MEFCT810X9
EBEE Part #
E87027648
Package
Plugin,D10xL9mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
1000uF 6.3V ±20% Plugin,D10xL9mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 6.3ML1000MEFCT810X9
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated6.3V
Capacitance1000uF
Tolerance±20%
Diameter10mm
Height - Seated (Max)9mm