Rubycon 50YXF2R2MEFC5X11
Manufacturer
Mfr. Part #
50YXF2R2MEFC5X11
EBEE Part #
E8432350
Package
Plugin,D5xL11mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
2.2uF 50V ±20% Plugin,D5xL11mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
Category
DatasheetRubycon 50YXF2R2MEFC5X11
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated50V
Capacitance2.2uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp-
Ripple Current-
Lead Spacing2mm
Diameter5mm
Height - Seated (Max)11mm