Rubycon 50WXA680MEFC16X16
Manufacturer
Mfr. Part #
50WXA680MEFC16X16
EBEE Part #
E81598229
Package
Plugin,D16xL16mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
680uF 50V ±20% 710mA@120Hz Plugin,D16xL16mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 50WXA680MEFC16X16
RoHS
Operating Temperature-25℃~+125℃
Voltage Rated50V
Capacitance680uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp2000hrs@105℃
Ripple Current710mA@120Hz
Lead Spacing7.5mm
Diameter16mm
Height - Seated (Max)16mm