Rubycon 50USC6800MEFC25X35
Manufacturer
Mfr. Part #
50USC6800MEFC25X35
EBEE Part #
E81605617
Package
Plugin,D25xL35mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 3.94A@120Hz 10mm 50V 6800uF Plugin,D25xL35mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated50V
Capacitance6800uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current3.94A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@85℃
Diameter25mm
Height - Seated (Max)35mm