Rubycon 50TWL2.2MEFC5X11
Manufacturer
Mfr. Part #
50TWL2.2MEFC5X11
EBEE Part #
E81591037
Package
Plugin,D5xL11mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
2.2uF 50V ±20% Plugin,D5xL11mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 50TWL2.2MEFC5X11
RoHS
Operating Temperature-40℃~+85℃
Voltage Rated50V
Capacitance2.2uF
Tolerance±20%
Diameter5mm
Height - Seated (Max)11mm