Rubycon 50RX3033MT78X11.5
Manufacturer
Mfr. Part #
50RX3033MT78X11.5
EBEE Part #
E81594815
Package
Plugin,D8xL11.5mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
33uF 50V 280mΩ ±20% 165mA@120Hz Plugin,D8xL11.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 50RX3033MT78X11.5
RoHS
Operating Temperature-40℃~+130℃
Voltage Rated50V
Capacitance33uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)280mΩ
Lifetime @ Temp2000hrs@130℃
Ripple Current165mA@120Hz
Lead Spacing3.5mm
Diameter8mm
Height - Seated (Max)11.5mm