Rubycon 50PX470MEFCT810X20
Manufacturer
Mfr. Part #
50PX470MEFCT810X20
EBEE Part #
E86394217
Package
Plugin,D10xL20mm
Customer #
Datasheet
Description
470uF 50V ±20% Plugin,D10xL20mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 50PX470MEFCT810X20
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated50V
Capacitance470uF
Tolerance±20%
Diameter10mm
Height - Seated (Max)20mm