Rubycon 50PK4.7MEFCTA5X11
Manufacturer
Mfr. Part #
50PK4.7MEFCTA5X11
EBEE Part #
E81668863
Package
Plugin,D5xL11mm
Description
4.7uF 50V ±20% 41mA@120Hz Plugin,D5xL11mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated50V
Capacitance4.7uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp2000hrs@85℃
Ripple Current41mA@120Hz
Lead Spacing-
Diameter5mm
Height - Seated (Max)11mm