Rubycon 50NW50.47MEFC4X5
Manufacturer
Mfr. Part #
50NW50.47MEFC4X5
EBEE Part #
E81594145
Package
Plugin,D4xL5mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
470nF 50V ±20% 4.5mA@10kHz Plugin,D4xL5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-40℃~+85℃
Voltage Rated50V
Capacitance470nF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp1000hrs@85℃
Ripple Current4.5mA@10kHz
Lead Spacing1.5mm
Diameter4mm
Height - Seated (Max)5mm