Rubycon 50NA33MEFC6.3X11
Manufacturer
Mfr. Part #
50NA33MEFC6.3X11
EBEE Part #
E81594126
Package
Plugin,D6.3xL11mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
33uF 50V ±20% 95mA@120Hz Plugin,D6.3xL11mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-40℃~+85℃
Voltage Rated50V
Capacitance33uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp2000hrs@85℃
Ripple Current95mA@120Hz
Lead Spacing2.5mm
Diameter6.3mm
Height - Seated (Max)11mm