Rubycon 50MXC6800MEFC25X45
Manufacturer
Mfr. Part #
50MXC6800MEFC25X45
EBEE Part #
E81605946
Package
Plugin,D25xL45mm
Description
±20% 3.3A@120Hz 10mm 50V 6800uF Plugin,D25xL45mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated50V
Capacitance6800uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current3.3A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter25mm
Height - Seated (Max)45mm