Rubycon 50MXC5600MEFC25X40
Manufacturer
Mfr. Part #
50MXC5600MEFC25X40
EBEE Part #
E81606973
Package
Plugin,D25xL40mm
Description
±20% 2.75A@120Hz 10mm 50V 5600uF Plugin,D25xL40mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 50MXC5600MEFC25X40
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated50V
Capacitance5600uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current2.75A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter25mm
Height - Seated (Max)40mm