Rubycon 50MXC4700MEFCSN22X45
Manufacturer
Mfr. Part #
50MXC4700MEFCSN22X45
EBEE Part #
E81644482
Package
Plugin,D22xL45mm
Description
±20% 2.7945A@10kHz 10mm 50V 4700uF Plugin,D22xL45mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated50V
Capacitance4700uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current2.7945A@10kHz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter22mm
Height - Seated (Max)45mm