Rubycon 50MXC4700MEFC25X35
Manufacturer
Mfr. Part #
50MXC4700MEFC25X35
EBEE Part #
E83723835
Package
Plugin,D25xL35mm
Customer #
Datasheet
Description
±20% 2.43A@120Hz 10mm 50V 4700uF Plugin,D25xL35mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 50MXC4700MEFC25X35
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated50V
Capacitance4700uF
Tolerance±20%
Ripple Current2.43A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter25mm
Height - Seated (Max)35mm