Rubycon 50MS53.3MEFCT54X5
Manufacturer
Mfr. Part #
50MS53.3MEFCT54X5
EBEE Part #
E81651167
Description
3.3uF 50V ±20% 13mA@120Hz Plugin,D4xL5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 50MS53.3MEFCT54X5
RoHS
Operating Temperature-40℃~+85℃
Voltage Rated50V
Capacitance3.3uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp1000hrs@85℃
Ripple Current13mA@120Hz
Lead Spacing1.5mm
Diameter4mm
Height - Seated (Max)5mm