Rubycon 50MS510MEFCT56.3X5
Manufacturer
Mfr. Part #
50MS510MEFCT56.3X5
EBEE Part #
E81592900
Package
Plugin,D6.3xL5mm
Description
10uF 50V ±20% 31mA@120Hz Plugin,D6.3xL5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 50MS510MEFCT56.3X5
RoHS
Operating Temperature-40℃~+85℃
Voltage Rated50V
Capacitance10uF
Tolerance±20%
Lifetime @ Temp1000hrs@85℃
Ripple Current31mA@120Hz
Lead Spacing2.5mm
Diameter6.3mm
Height - Seated (Max)5mm