Rubycon 50MS50.68MEFCT54X5
Manufacturer
Mfr. Part #
50MS50.68MEFCT54X5
EBEE Part #
E81651176
Package
Plugin,D4xL5mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
680nF 50V ±20% 7mA@120Hz Plugin,D4xL5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 50MS50.68MEFCT54X5
RoHS
Operating Temperature-40℃~+85℃
Voltage Rated50V
Capacitance680nF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp1000hrs@85℃
Ripple Current7mA@120Hz
Lead Spacing1.5mm
Diameter4mm
Height - Seated (Max)5mm